השבוע חל יום האחות הבינלאומי, המוקיר את פעילות אנשי ונשות צוותי הרפואה הסיעודיים. רצוי לדעת: תחום הסיעוד מזמן כבר לא מסתכם רק בקבלת חולים, ביצוע פעולות טכניות או סיוע לרופא. הרפואה בקהילה התפתחה ומטופלים רבים מקבלים שירותים רפואיים בזמן ובמקום שנוח להם. כיום, האחיות והצוותים המקצועיים מגיעים עד לביתו של המטופל, מסייעים לו בסביבתו הקרובה, נותנים מעטפת רחבה מתמיד ומתאימים אישית חליפה טיפולית נכונה עבורו.
כחלק מהתהליך, בשירותי בריאות כללית בחרו לפתח ולשכלל את תחום הסיעוד. בין היתר מציעים למי שבחר בנתיב המקצועי הזה עולם תוכן עתיר ידע ותחומי עניין, שכולל אפשרויות קידום רבות. האחיות של כללית בקהילה באזור ירושלים איתן שוחחנו מספרות על החשיפה לעולם הסיעוד הרחב והמרתק, וכן על הקריירה המגוונת שלהן, כשלכולן מכנה משותף אחד בסיסי: הרצון והשאיפה לעזור לזולת.

"כמו יחידת קומנדו"

"לעבוד בקהילה זה תחום מאוד רחב", מספרת מנהלת הסיעוד במחוז ירושלים, אורנה בראל. "לכל נושא רפואי יש לנו מענה, ולכן כל אחד ואחת שניגשים לסיעוד יכולים להתפתח ולקבל את ההכשרה בתחום שמעניין אותו ואותה.
4 צפייה בגלריה
אורנה בראל
אורנה בראל
אורנה בראל
(צילום: דוברות כללית ירושלים )
"במחוז ירושלים של הכללית, (שבה כ-570 אלף מבוטחים), עובדים כ-450 אחיות הפרושות בכל המרחב, לרבות בית שמש, גוש עציון גבעת זאב ועד ים המלח. כל אחת מהן מוצאת את המקום ואת ההתמחות המתאימה לה במגוון הכשרות וקורסים. המגוון נובע מכך שאנו פועלים בקהילה, ובתוכה יש צרכים שונים ומתחלפים של המטופלים, בין אם זה בתחומי האורתופדיה, הריון, עיניים ועוד. לכן כל אח ואחות יכולים למצוא את מקומם לפי תחומי ההכשרות, ואף יכולים להחליף דיסציפלינה אם ירצו במהלך הקריירה שלהם לשנות כיוון. השמיים ממש לא הגבול, ויכולות ההעשרה והקידום במרפאות הקהילה הן גבוהות".
דגש מיוחד ניתן במחוז גם לייחודיות המגזרים וההתאמה להרכב האוכלוסיות. הצוות המקצועי ברובו מורכב מנשים יוצאות כלל המגזרים המתמצאות ברקע התרבותי. ההתאמה מתבטאת גם ברמת ההכשרות, וכך למשל במחוז ירושלים כללית הכשירה עבור המגזר החרדי ושומרי המצוות כ-30 אחיות כ'בודקות טהרה'. כמו כן בהנהלה ערים לשינויים ולהתפתחויות בעיר ובהתאם מרחיבים שירותים ומרפאות בשכונות חדשות ומתפתחות. מערך הסיעוד המפותח בעיר, גם ידע להתאים את עצמו ולהוביל את ההתמודדות עם משבר הקורונה.
"כל מערך חיסוני הקורונה היה מושתת על הסיעוד", מספרת בראל. "האחיות הן אלו שנתנו חיסונים וליוו מטופלים, במקביל לעבודתם השוטפת ומעבר לשעות הקבועות. גם כיום, בהתמודדות מול נגיף הפוליו, העברנו הכשרות ייעודיות לצוותים שהתחילו לחסן נגד הנגיף החל מגיל 6 (טיפות החלב נותנות מענה לבני 0-6). אנחנו כמו יחידת קומנדו שיודעת להתאים את עצמה ולתת מענה ל'איומים' ותרחישים האקטואליים. באופן אישי, האפשרות להשפיע על כל כך הרבה מטופלים והיכולת להכשיר צוותים וללוות אותם היא גאווה וזכות גדולה עבורי".

ענת פינטו דואניס / אחות אחראית במרפאת אי ספיקת לב. ותק מקצועי: 24 שנים

על עצמי: "את הייעוד שלי ידעתי כבר בגיל מאוד צעיר: רציתי להיות אחות עוד כשהייתי בת שמונה. בכל חג פורים הייתה לי רק תחפושת אחת - של אחות".
4 צפייה בגלריה
ענת פינטו
ענת פינטו
ענת פינטו דואניס
(צילום: דוברות כללית ירושלים )
"השלמתי תואר ראשון בסיעוד ותואר שני בגריאטריה בגלל האהבה שלי לאוכלוסייה המבוגרת. שם הלב שלי. זה מתבטא בכך שכשאני מקבלת מטופלים מבוגרים, אני דווקא מתחברת לצד החיוני ו'הצעיר' שלהם. מטבע הדברים רבים מהם מתמודדים עם מחלות כרוניות. זה לא משהו שחולף ונגמר, הן שם באופן פרוגרסיבי וצריך ללוות את המטופלים וללמד אותם איך לחיות לצידן. אם מטופל שלי זכה לחיות וליהנות עוד שנתיים עם הילדים ונכדים שלו - עשיתי את שלי".
על התפקיד: "אני עובדת ביחידה לאי ספיקת לב, שהשבוע ציינה 15 שנים להיווסדה כאן בירושלים. בסה"כ יש במחוז כ-700 מטופלים הסובלים מאי ספיקת לב בדרגות שונות. האחיות המומחיות אחראיות לשמור על בריאותם בקהילה, כאשר התפיסה היא שהמטופל במרכז היחידה והאחות היא המנהלת את הטיפול. יש לו טלפון 24/7 זמין לאחות, והוא מקבל ייעוץ ומענה מהיר בכל נושא שימנעו למעשה את הגעתו לחדר מיון.
"ביחידה בונים לו תוכנית אישית שמתאימה לו, בין אם מדובר במעקבים, אשפוזי יום וכדומה. המטופלים מדווחים שהשירות שלנו מעניק תחושת בית וחמימות. שיש להם כתובת ומענה. ההצלחה שלנו להשאיר אותם בקהילה מצילה חיים ממש. למדנו כי הגעת מטופל לבית חולים מורידה את רמת התפקוד שלו, והמחקרים מראים כי הטיפול בקהילה הביא לירידה באשפוזים בבתי חולים ולשיפור איכות חייהם של המטופלים. לכן גם חשוב לנו הרצף הטיפולי ובהתאם לכך כל מטופל לא הולך לאיבוד: בסוף כל מפגש יש לו תאריך יעד למפגש והביקורת הבאה".

אשירה בן שחר / מנהלת תחום סיעוד אשפוז בית במחוז. ותק מקצועי: 22 שנים

על עצמי: "חשוב לי לציין שלפני תפקידי כאחות, אני אמא לשישה. הבחירה שלי במקצוע נבעה מכך שתמיד רציתי לתרום לעולם בעשייה של ממש, לתת מעצמי בצורה הכי פיזית שאפשר. זה מה שהכריע את הכף להירשם ללימודי סיעוד. כשהתחלתי לעבוד במקצוע לגמרי חוויתי השתלבות, זרימה וחיבור למה שעסקתי בו. אני אוהבת את מה שאני עושה ואת היחידה בה אני עובדת שאת המודל שלה העתיקו למרפאות במקומות נוספים".
4 צפייה בגלריה
אשירה בן שחר
אשירה בן שחר
אשירה בן שחר
(צילום: דוברות כללית ירושלים )
על התפקיד: "היחידה לאשפוז בית בה אני עובדת בעצם משמשת מעין בית חולים בקהילה. כ-20 אנשי צוות שנותנים מענה לכ-400 מטופלים בביתם, כשהאחיות תופרות להם טיפול לפי מידותיהם וצרכיהם - כגון מיצוי זכויות, הדרכה, מענה בתחומי גריאטריה, אונקולוגיה ועוד. היחידה היא משאב נדיר של צוות מקצועי וכל אחד בה מומחה בתחומו
"חשוב לי להדגיש כי טיפול ביתי דורש התגייסות מלאה גם של משפחת המטופל. הרופא האחות ובעלי המקצועות הפרא-רפואיים מגיעים לפי הצורך אל בית המטופל אבל זה חייב ללכת יד ביד יחד עם המשפחה שלו".

ענת ארליך / מנהלת סיעוד במרכז כללית לבריאות האישה במעלה אדומים. ותק מקצועי: 24 שנים

על עצמי: "מגיל 3 רציתי להיות אחות. הרצון לתת להעניק ולעזור משך אותי לתחום הסיעוד, ובתור אחת שבאופן אישי ההריונות והלידות לא באו בצורה קלה וטבעית החלטתי להתמקצע בתחום סיעוד הנשים, פוריות והמיילדות. רציתי לתת ולסייע היכן שאני לא קיבלתי מספיק תמיכה וכלים. יש בעיני זכות לקחת חלק ביצירת החיים, לחוש את הקב״ה. גם תמיד מרגש לראות את החיבור הראשוני בין התינוק לאמו ולהוריו, כשלכל זוג יש את הייחודיות שלו.
4 צפייה בגלריה
ענת ארליך
ענת ארליך
ענת ארליך
(צילום: דוברות כללית ירושלים )
"האהבה שלי למקצוע היא בעיקר לתהליך, לקשר והמגע שנוצרים דרך ההמשכיות והרצף של המפגשים במעקב של ליווי ההריון, ועד לחזרתה של האישה או הזוג בעוד הריונות. עם האשה ההרה חשוב לי להשרות אינטימיות, ביטחון וידע בשלבי ההריון, לאתר דברים שדורשים התייחסות, ללמד על שלבי הלידה ולספק כלים להתמודדות טובה יותר. אני מרגישה סיפוק עצום בתחום. גם למשפחה שלי יש זיקה לנתינה בתחום הרפואי, בעלי ובתי משרתים כפראמדיקים".
על התפקיד: "במרכז לבריאות האישה אני עוסקת בקידום בריאותה של האישה בתקופת ההיריון על ידי מפגשי ליווי וסדנאות הכנה ללידה. אנחנו משתדלים במרכז לזהות ולמנוע סיבוכים אפשריים עד כמה שניתן, ונותנים לאישה או לזוג כלים והדרכה בצעדים ראשוניים אל תחום שמבחינתם חדש ומלא חששות. בעיקר רואים זאת סביב הורות ראשונית, במעבר בו הופכים 'מזוג למשפחה' אך גם בהמשך בחששות בהרחבת המשפחה, בהכנת הבית לילד, והתמודדות עם שני ילדים או יותר. כמו כן אנחנו נותנים סיוע לנשים שהחליטו להביא ילד בהורות יחידנית , לעזור להן לשאוב כוחות ולזהות מי הסביבה התומכת שתסייע בדרך.
"הנהלת סיעוד של הכללית במחוז שמה דגש רב בתחום נשים והשנה אף הכניסו את בדיקת BRCA לאיתור סרטן השד בנשים. עוד נושא מתפתח בקופה הוא ״שגרירות״ - אחיות שמתפתחות בתחום הקהילה הלהט״בית. יש לנו זוגות מקסימות במרכז שצוות האחיות ואני מלוות אותן בתהליך הפריון והריון בפתיחות והכלה.
"ככלל, האחיות מקבלות שפע של כלים ומקפצות להעשרת הידע בתחום. בין היתר ניתנים קורסים 'מהריון עד לידה', 'אישה ברצף החיים' 'עיסוי תינוקות' 'בודקות טהרה', 'ליווי הריון' ועוד. אנחנו גם מוכשרות באיתור אלימות במשפחה או זיהוי דיכאון אחרי לידה. האחיות ואני מהוות חלק ממערך הקשר בין האישה לעובדת סוציאלית, לרופא המטפל, הזיהומולוג - ומתווכות את ההסברים על הבדיקות השונות ועוד".